  • Mfr # A1211-1.52
  • Zoro # G4823773
Overall Length
43.00 mm
Drill Bit Size
1.52 mm
Shank Dia.
3/64 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
A1211-1.52
Country of Origin
France
Dimensions
Overall Length
43.00 mm
Drill Bit Size
1.52 mm
Shank Dia.
3/64 in
Flute Length
20.00 mm
Drill Bit Dimension Type
Metric
Depth x Dia. Ratio
8xD
Drilling Depth
17.00mm
Shank Length
23.00 mm
Maximum Drilling Depth
20.00 mm
1
Grade
General Purpose
Point Type
Conical
Coolant Through
No
List Number
A1211
Shank Type
Straight
Standards
DIN 338
Drill Bit Material
High Speed Steel
Drill Bit Finish
Uncoated
Decimal Equivalent
0.0598
Description
Jobber Drill Bit, Drill Bit Size 1.52 mm, Drill Bit Point Angle 118 Degrees , Decimal Equivalent 0.0598, Metric, Drill Bit Point Type Conventional Point, Non-Coolant Through