  • Mfr # A1211-3.05
  • Zoro # G4862109
Overall Length
65.00 mm
Drill Bit Size
3.05 mm
Shank Dia.
7/64 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
A1211-3.05
Country of Origin
Brazil
Dimensions
Overall Length
65.00 mm
Drill Bit Size
3.05 mm
Shank Dia.
7/64 in
Flute Length
36.00 mm
Depth x Dia. Ratio
Drilling Depth
30.00mm
Shank Length
29.00 mm
Maximum Drilling Depth
36.00 mm
Right Hand
Grade
General Purpose
Coolant Through
No
Drill Bit Finish
Uncoated
Spiral
Shank Type
Straight
Decimal Equivalent
0.1201
Drill Bit Material
High Speed Steel
Point Type
Conical
Description
Jobber Drill Bit, Drill Bit Size 3.05 mm, Drill Bit Point Angle 118 Degrees , Decimal Equivalent 0.1201, Metric, Drill Bit Point Type Conventional Point, Non-Coolant Through