  • Mfr # A1211-3.15
  • Zoro # G4813617
Overall Length
65.00 mm
Drill Bit Size
3.15 mm
Shank Dia.
7/64 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
A1211-3.15
Country of Origin
Brazil
Dimensions
Overall Length
65.00 mm
Drill Bit Size
3.15 mm
Shank Dia.
7/64 in
Depth x Dia. Ratio
8xD
Flute Length
36.00 mm
Drilling Depth
30.00mm
Shank Length
29.00 mm
Maximum Drilling Depth
36.00 mm
Decimal Equivalent
0.1240
Point Type
Conical
Spiral
Drill Bit Material
High Speed Steel
Shank Type
Straight
Application
For Cast Iron, Steel
Coolant Through
No
Drill Bit Finish
Uncoated
Grade
General Purpose
Description
Jobber Drill Bit, Drill Bit Size 3.15 mm, Drill Bit Point Angle 118 Degrees , Decimal Equivalent 0.1240, Metric, Drill Bit Point Type Conventional Point, Non-Coolant Through