  • Mfr # A1211-3.55
  • Zoro # G4846779
Overall Length
70.00 mm
Drill Bit Size
3.55 mm
Shank Dia.
1/8 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
A1211-3.55
Country of Origin
Brazil
Dimensions
Overall Length
70.00 mm
Drill Bit Size
3.55 mm
Shank Dia.
1/8 in
Drill Bit Dimension Type
Metric
Depth x Dia. Ratio
Flute Length
39.00 mm
Shank Length
31.00 mm
Drilling Depth
33.00mm
Maximum Drilling Depth
39.00 mm
Spiral
Drill Bit Finish
Uncoated
Coolant Through
No
Application
For Cast Iron, Steel
Shank Type
Straight
Drill Bit Material
High Speed Steel
Decimal Equivalent
0.1398
Number of Pieces
1
Grade
General Purpose
Point Type
Conical
Description
Jobber Drill Bit, Drill Bit Size 3.55 mm, Drill Bit Point Angle 118 Degrees , Decimal Equivalent 0.1398, Metric, Drill Bit Point Type Conventional Point, Non-Coolant Through