  • Mfr # A1211-4.35
  • Zoro # G5098970
/ea
Key Features
Overall Length
80 mm
Drill Bit Point Angle
118 Degrees
Drill Bit Size
4.35 mm
Number of Flutes
2
Shank Dia.
5/32 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
A1211-4.35
Country of Origin
Brazil
Dimensions
Overall Length
80 mm
Drill Bit Size
4.35 mm
Shank Dia.
5/32 in
Flute Length
47 mm
Drill Bit Dimension Type
Metric
Depth:Dia. Ratio
8xD
Drilling Depth
39.00mm
Shank Length
33 mm
Maximum Drilling Depth
47 mm
Details
Item
Jobber Drill Bit
Drill Bit Point Angle
118 Degrees
Number of Flutes
2
Cutting Direction
Right Hand
Standards
DIN 338
Decimal Equivalent
0.1713
Flute Type
Spiral
List Number
A1211
Application
For Cast Iron, Steel
Number of Pieces
1
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Measurement System
Metric
Drill Bit Point Type
Conventional Point
Description
Jobber Drill Bit, Drill Bit Size 4.35 mm, Drill Bit Point Angle 118 Degrees , Decimal Equivalent 0.1713, Metric, Drill Bit Point Type Conventional Point, Non-Coolant Through