  • Mfr # A1211-6.45
  • Zoro # G5105742
Overall Length
101 mm
Drill Bit Size
6.45 mm
Shank Dia.
1/4 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
A1211-6.45
Overall Length
101 mm
Drill Bit Size
6.45 mm
Shank Dia.
1/4 in
Flute Length
63 mm
Drilling Depth
52.00mm
Shank Length
38 mm
Maximum Drilling Depth
63 mm
Details
Item
Jobber Length Drill Bit
Decimal Equivalent
0.2539
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 6.45 mm, Drill Bit Point Angle 118 Degrees , Decimal Equivalent 0.2539, Metric, Drill Bit Point Type Conventional Point, Non-Coolant Through