  • Mfr # A1211-6.55
  • Zoro # G5105751
Overall Length
101.00 mm
Drill Bit Size
6.55 mm
Shank Dia.
1/4 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
A1211-6.55
Overall Length
101.00 mm
Drill Bit Size
6.55 mm
Shank Dia.
1/4 in
Depth:Dia. Ratio
8xD
Depth x Dia. Ratio
8xD
Flute Length
63.00 mm
Drilling Depth
52.00mm
Shank Length
38.00 mm
Maximum Drilling Depth
63.00 mm
Details
Item
Jobber Drill Bit
Spiral
Coolant Through
No
Standards
DIN 338
Material
High Speed Steel
Point Type
Conical
Grade
General Purpose
Shank Type
Straight
Decimal Equivalent
0.2579
Number of Pieces
1
Drill Bit Material
Cobalt
Drill Bit Finish
Uncoated
Description
Jobber Drill Bit, Drill Bit Size 6.55 mm, Drill Bit Point Angle 118 Degrees , Decimal Equivalent 0.2579, Metric, Drill Bit Point Type Conventional Point, Non-Coolant Through