  • Mfr # A1211-8.05
  • Zoro # G5098797
/ea
Key Features
Overall Length
117.00 mm
Drill Bit Point Angle
118 Degrees
Drill Bit Size
8.05 mm
Number of Flutes
2
Shank Dia.
5/16 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
A1211-8.05
Country of Origin
Brazil
Dimensions
Overall Length
117.00 mm
Drill Bit Size
8.05 mm
Shank Dia.
5/16 in
Depth x Dia. Ratio
8xD
Drill Bit Dimension Type
Metric
Depth:Dia. Ratio
8xD
Flute Length
75.00 mm
Drilling Depth
62.00mm
Shank Length
42.00 mm
Maximum Drilling Depth
75.00 mm
Details
Item
Jobber Drill Bit
Drill Bit Point Angle
118 Degrees
Number of Flutes
2
Cutting Direction
Right Hand
Material
High Speed Steel
Shank Type
Straight
Grade
General Purpose
Standards
DIN 338
Coolant Through
No
Number of Pieces
1
Flute Type
Spiral
Drill Bit Finish
Uncoated
Drill Bit Material
Cobalt
List Number
A1211
Application
For Cast Iron, Steel
Decimal Equivalent
0.3169
Point Type
Conical
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Measurement System
Metric
Drill Bit Point Type
Conventional Point
Description
Jobber Drill Bit, Drill Bit Size 8.05 mm, Drill Bit Point Angle 118 Degrees , Decimal Equivalent 0.3169, Metric, Drill Bit Point Type Conventional Point, Non-Coolant Through