  • Mfr # A1211TIN-14.5
  • Zoro # G5095443
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
169 mm
Drill Bit Size
14.5 mm
Shank Dia.
14.5 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
A1211TIN-14.5
Country of Origin
France
Dimensions
Overall Length
169 mm
Drill Bit Size
14.5 mm
Shank Dia.
14.5 mm
Flute Length
114 mm
Drilling Depth
99.00mm
Shank Length
55 mm
Drill Point Length
4.36mm
Drill Length Class
Jobber-Length
Drill Diameter Tolerance
H8
Maximum Drilling Depth
114 mm
Details
Item
Jobber Length Drill Bit
2
Material - Machining
High Speed Steel
Cutting Direction
Right Hand
Finish - Machining
TiN
Shank Type - Machining
Straight
Decimal Equivalent
0.5709
List Number
A1211TIN
Non-Coolant Through
Primary Material Application
Cast Iron, Steel
Material Grade - Machining
General Purpose
Secondary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Composite, Copper, Nickel, Stainless Steel, Titanium
Measurement System
Metric
Sheeter Drill
No
Series
N
Primary Material Application ISO Code
K, P
Drill Bit Point Type
Conical Point
Secondary Material Application ISO Code
M, N, O, S
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 14.5 mm, Drill Bit Point Angle 118 Degrees , High Speed Steel, TiN, Decimal Equivalent 0.5709, Metric, Drill Bit Point Type Conical Point, Non-Coolant Through