  • Mfr # A1247-14.5
  • Zoro # G5116041
Overall Length
169 mm
Drill Bit Size
14.5 mm
Shank Dia.
14.5 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
A1247-14.5
Overall Length
169 mm
Drill Bit Size
14.5 mm
Shank Dia.
14.5 mm
Flute Length
114 mm
Shank Length
55 mm
Drilling Depth
99.00mm
Drill Diameter Tolerance
H8
Drill Length Class
Jobber-Length
Drill Point Length
3.38mm
Maximum Drilling Depth
114 mm
Details
Item
Jobber Length Drill Bit
2
Material - Machining
High Speed Steel
Cutting Direction
Right Hand
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Shank Type - Machining
Straight
Decimal Equivalent
0.5709
Non-Coolant Through
Primary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Nickel, Stainless Steel, Steel, Titanium
Series
Alpha X-E
Measurement System
Metric
Secondary Material Application
Composite
Primary Material Application ISO Code
K, M, N, P, S
Secondary Material Application ISO Code
O
Drill Bit Point Type
Conical Point
Material Grade - Machining
General Purpose
Sheeter Drill
No
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 14.5 mm, Drill Bit Point Angle 130 Degrees , High Speed Steel, Bright (Uncoated), Decimal Equivalent 0.5709, Metric, Drill Bit Point Type Conical Point, Non-Coolant Through