  • Mfr # A1211TIN-8.9
  • Zoro # G5095857
Overall Length
125 mm
Drill Bit Size
8.9 mm
Shank Dia.
8.9 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
A1211TIN-8.9
Overall Length
125 mm
Drill Bit Size
8.9 mm
Shank Dia.
8.9 mm
Flute Length
81 mm
Drilling Depth
66.00mm
Shank Length
44 mm
Drill Point Length
2.67mm
Maximum Drilling Depth
81 mm
Decimal Equivalent
0.3504
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 8.9 mm, Drill Bit Point Angle 118 Degrees , High Speed Steel, TiN, Decimal Equivalent 0.3504, Metric, Drill Bit Point Type Conical Point, Non-Coolant Through