  • Zoro # G4871750
/ea
Key Features
Overall Length
175.00 mm
Number of Flutes
2
Material - Machining
High Speed Steel
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Drill Bit Point Angle
130 Degrees
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
A1522-8.7
Zoro #
G4871750
UPC #
Country of Origin
France
Dimensions
Drill Bit Size
8.70 mm
Overall Length
175.00 mm
Flute Length
4 33/64 in
Shank Dia.
8.70 mm
Drill Bit Dimension Type
Metric
Depth x Dia. Ratio
12xD
Depth:Dia. Ratio
12xD
Drill Diameter Tolerance
H8
Maximum Drilling Depth
4 33/64 in
Drill Point Length
2.03mm
Drill Length Class
Extra Long
Shank Length
60.00 mm
Details
Item
Extra Long Drill Bit
Number of Flutes
2
Material - Machining
High Speed Steel
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Drill Bit Point Angle
130 Degrees
Drill Bit Point Type
Conventional Point
Cutting Direction
Right Hand
Flute Type
Parabolic
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Grade
General Purpose
Decimal Equivalent
0.3425
Drill Bit Material
Coolant Through
No
Application
For Cast Iron, Non-Ferrous Materials, Steel
Drill Bit Finish
Uncoated
Point Type
Conventional
List Number
A1522
Standards
DIN 340
Series
UFL
Shank Type - Machining
Straight
Primary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Steel
Material Grade - Machining
General Purpose
Primary Material Application ISO Code
K, N, P
Secondary Material Application
Composite, Nickel, Stainless Steel, Titanium
Secondary Material Application ISO Code
M, O, S
Sheeter Drill
No
Measurement System
Metric
Description
Extra Long Drill Bit, Drill Bit Size 8.70 mm, Drill Bit Point Angle 130 Degrees , Conventional Point, High Speed Steel, Bright (Uncoated), Material Grade - Machining General Purpose, Maximum Drilling Depth 4 33/64 in, Metric, 12xD