  • Mfr # A1549TFP-4.4
  • Zoro # G4871531
/ea
Key Features
Overall Length
126 mm
Number of Flutes
2
Material - Machining
High Speed Steel
Finish - Machining
TiNAl
Drill Bit Point Angle
130 Degrees
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
A1549TFP-4.4
Country of Origin
France
Dimensions
Drill Bit Size
4.4 mm
Overall Length
126 mm
Flute Length
3 57/250 in
Shank Dia.
4.4 mm
Depth:Dia. Ratio
12xD
Drill Length Class
Extended-Length
Drill Point Length
1.03mm
Drill Diameter Tolerance
H8
Maximum Drilling Depth
3 7/32 in
Shank Length
44 mm
Details
Item
Extra Long Drill Bit
Number of Flutes
2
Material - Machining
High Speed Steel
Finish - Machining
TiNAl
Drill Bit Point Angle
130 Degrees
Drill Bit Point Type
Conventional Point
Cutting Direction
Right Hand
Flute Type
Parabolic
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Decimal Equivalent
0.1732
Standards
DIN 340
List Number
A1549TFP
Shank Type - Machining
Straight
Series
UFL
Primary Material Application ISO Code
K, M, N, P
Sheeter Drill
No
Secondary Material Application ISO Code
O, S
Material Grade - Machining
TFP
Primary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Stainless Steel, Steel
Measurement System
Metric
Secondary Material Application
Graphite, Nickel
Description
Extra Long Drill Bit, Drill Bit Size 4.4 mm, Drill Bit Point Angle 130 Degrees , Conventional Point, High Speed Steel, TiNAl, Material Grade - Machining TFP, Maximum Drilling Depth 3 7/32 in, Metric, 12xD