  • Mfr # A1549TFP-4.6
  • Zoro # G4880607
/ea
Key Features
Overall Length
126 mm
Number of Flutes
2
Material - Machining
High Speed Steel
Finish - Machining
TiNAl
Drill Bit Point Angle
130 Degrees
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
A1549TFP-4.6
Country of Origin
France
Dimensions
Drill Bit Size
4.6 mm
Overall Length
126 mm
Flute Length
3 57/250 in
Shank Dia.
4.6 mm
Depth:Dia. Ratio
12xD
Shank Length
44 mm
Drill Length Class
Extended-Length
Drill Diameter Tolerance
H8
Drill Point Length
1.07mm
Maximum Drilling Depth
3 7/32 in
Details
Item
Extra Long Drill Bit
Number of Flutes
2
Material - Machining
High Speed Steel
Finish - Machining
TiNAl
Drill Bit Point Angle
130 Degrees
Drill Bit Point Type
Conventional Point
Cutting Direction
Right Hand
Flute Type
Parabolic
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Decimal Equivalent
0.1811
List Number
A1549TFP
Standards
DIN 340
Shank Type - Machining
Straight
Series
UFL
Secondary Material Application ISO Code
O, S
Secondary Material Application
Graphite, Nickel
Sheeter Drill
No
Material Grade - Machining
TFP
Primary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Stainless Steel, Steel
Measurement System
Metric
Primary Material Application ISO Code
K, M, N, P
Description
Extra Long Drill Bit, Drill Bit Size 4.6 mm, Drill Bit Point Angle 130 Degrees , Conventional Point, High Speed Steel, TiNAl, Material Grade - Machining TFP, Maximum Drilling Depth 3 7/32 in, Metric, 12xD