  • Mfr # A1511-1.65
  • Zoro # G4868871
Overall Length
76 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
A1511-1.65
Country of Origin
Brazil
Dimensions
Drill Bit Size
1.65 mm
Overall Length
76 mm
Flute Length
1 969/1000 in
Shank Dia.
1.65 mm
Shank Length
1 in
Drill Point Length
0.496mm
Maximum Drilling Depth
1 31/32 in
Decimal Equivalent
0.0650
Description
Extra Long Drill Bit, Drill Bit Size 1.65 mm, Drill Bit Point Angle 118 Degrees , Conventional Point, High Speed Steel, Bright (Uncoated), Material Grade - Machining General Purpose, Maximum Drilling Depth 1 31/32 in, Metric, 12xD