  • Mfr # A1511-1.75
  • Zoro # G4807192
Overall Length
80 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
A1511-1.75
Country of Origin
Brazil
Dimensions
Drill Bit Size
1.75 mm
Overall Length
80 mm
Flute Length
2 87/1000 in
Shank Dia.
1.75 mm
Shank Length
1 1/16 in
Maximum Drilling Depth
Drill Point Length
0.526mm
Decimal Equivalent
0.0689
Description
Extra Long Drill Bit, Drill Bit Size 1.75 mm, Drill Bit Point Angle 118 Degrees , Conventional Point, High Speed Steel, Bright (Uncoated), Material Grade - Machining General Purpose, Maximum Drilling Depth 2 5/64 in, Metric, 12xD