  • Mfr # A1544-10.5
  • Zoro # G4880430
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
184 mm
Number of Flutes
2
Material - Machining
High Speed Steel
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Drill Bit Point Angle
130 Degrees
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
A1544-10.5
Country of Origin
France
Dimensions
Drill Bit Size
10.5 mm
Overall Length
184 mm
Flute Length
4 191/250 in
Shank Dia.
10.5 mm
Depth:Dia. Ratio
12xD
Drill Diameter Tolerance
H8
Drill Point Length
2.45mm
Shank Length
2 31/64 in
Drill Length Class
Extended-Length
Maximum Drilling Depth
4 3/4 in
Details
Item
Extra Long Drill Bit
Number of Flutes
2
Material - Machining
High Speed Steel
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Drill Bit Point Angle
130 Degrees
Drill Bit Point Type
Conventional Point
Cutting Direction
Right Hand
Flute Type
Spiral
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Decimal Equivalent
0.4134
List Number
A1544
Standards
DIN 340
Series
VA
Shank Type - Machining
Straight
Material Grade - Machining
General Purpose
Sheeter Drill
No
Primary Material Application ISO Code
M, S
Measurement System
Metric
Primary Material Application
Nickel, Stainless Steel, Titanium
Description
Extra Long Drill Bit, Drill Bit Size 10.5 mm, Drill Bit Point Angle 130 Degrees , Conventional Point, High Speed Steel, Bright (Uncoated), Material Grade - Machining General Purpose, Maximum Drilling Depth 4 3/4 in, Metric, 12xD