  • Zoro # G4812643
/ea
Key Features
Overall Length
126 mm
Number of Flutes
2
Material - Machining
High Speed Steel
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Drill Bit Point Angle
130 Degrees
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
A1544-4.4
Zoro #
G4812643
UPC #
Country of Origin
France
Dimensions
Drill Bit Size
4.4 mm
Overall Length
126 mm
Flute Length
3 57/250 in
Shank Dia.
4.4 mm
Depth:Dia. Ratio
12xD
Shank Length
1 47/64 in
Drill Length Class
Extended-Length
Drill Point Length
1.03mm
Drill Diameter Tolerance
H8
Maximum Drilling Depth
Details
Item
Extra Long Drill Bit
Number of Flutes
2
Material - Machining
High Speed Steel
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Drill Bit Point Angle
130 Degrees
Drill Bit Point Type
Conventional Point
Cutting Direction
Right Hand
Flute Type
Spiral
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Decimal Equivalent
0.1732
List Number
A1544
Standards
DIN 340
Shank Type - Machining
Straight
Series
VA
Primary Material Application
Nickel, Stainless Steel, Titanium
Primary Material Application ISO Code
M, S
Measurement System
Metric
Material Grade - Machining
General Purpose
Sheeter Drill
No
Description
Extra Long Drill Bit, Drill Bit Size 4.4 mm, Drill Bit Point Angle 130 Degrees , Conventional Point, High Speed Steel, Bright (Uncoated), Material Grade - Machining General Purpose, Maximum Drilling Depth 3 7/32 in, Metric, 12xD