  • Mfr # A1549TFP-5.3
  • Zoro # G4881401
Overall Length
132 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
A1549TFP-5.3
Drill Bit Size
5.3 mm
Overall Length
132 mm
Flute Length
3 17/40 in
Shank Dia.
5.3 mm
Maximum Drilling Depth
3 27/64 in
Drill Point Length
1.24mm
Shank Length
45 mm
Decimal Equivalent
0.2087
Description
Extra Long Drill Bit, Drill Bit Size 5.3 mm, Drill Bit Point Angle 130 Degrees , Conventional Point, High Speed Steel, TiNAl, Material Grade - Machining TFP, Maximum Drilling Depth 3 27/64 in, Metric, 12xD