  • Zoro # G4769097
/ea
Key Features
Overall Length
106 mm
Number of Flutes
2
Material - Machining
High Speed Steel
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Drill Bit Point Angle
130 Degrees
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
A1547-3.3
Zoro #
G4769097
UPC #
Country of Origin
Brazil
Dimensions
Drill Bit Size
3.3 mm
Overall Length
106 mm
Flute Length
2 717/1000 in
Shank Dia.
3.3 mm
Depth:Dia. Ratio
12xD
Drill Point Length
0.769mm
Maximum Drilling Depth
2 45/64 in
Drill Length Class
Extended-Length
Shank Length
Drill Diameter Tolerance
H8
Details
Item
Extra Long Drill Bit
Number of Flutes
2
Material - Machining
High Speed Steel
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Drill Bit Point Angle
130 Degrees
Drill Bit Point Type
Conventional Point
Cutting Direction
Right Hand
Flute Type
Spiral
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Decimal Equivalent
0.1299
List Number
A1547
Standards
DIN 340
Shank Type - Machining
Straight
Series
Alpha XE
Primary Material Application ISO Code
K, M, S
Material Grade - Machining
General Purpose
Primary Material Application
Cast Iron, Nickel, Stainless Steel, Titanium
Measurement System
Metric
Sheeter Drill
No
Description
Extra Long Drill Bit, Drill Bit Size 3.3 mm, Drill Bit Point Angle 130 Degrees , Conventional Point, High Speed Steel, Bright (Uncoated), Material Grade - Machining General Purpose, Maximum Drilling Depth 2 45/64 in, Metric, 12xD