  • Mfr # A1114L-10
  • Zoro # G4817747
/ea
Key Features
Material - Machining
High Speed Steel
Drill Bit Point Angle
120 Degrees
Size - Decimal
10.00mm - 0.3937
Measurement System
Metric
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
A1114L-10
Country of Origin
France
Dimensions
Size - Decimal
10.00mm - 0.3937
Flute Length
25.00 mm
Overall Length
170.00 mm
Shank Dia.
10 mm
Body Dia.
10.00 mm
Drill Size
10.00mm
Depth x Dia. Ratio
1xD
10.00mm (0.3937)
Drill Bit Size
10.00 mm
Drill Bit Dimension Type
Decimal Inch
Depth:Dia. Ratio
1xD
Sizes Included
0.3937"
Details
Item
Spotting Drill Bit
Material - Machining
High Speed Steel
Drill Bit Point Angle
120 Degrees
Measurement System
Metric
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Primary Material Application
All Materials
Drill Bit Material
Application
For Cast Iron, Non-Ferrous Materials, Steel
Number of Pieces
1
Number of Flutes
2
Drill Bit Finish
Uncoated
Decimal Equivalent
0.3937
Primary Material Application ISO Code
K, N1, N3, N4, P
Flute Type
Spiral
Cutting Direction - Machining
Right Hand
Secondary Material Application ISO Code
M, S
Secondary Material Application
Nickel, Stainless Steel, Titanium
Description
Spotting Drill Bit, High Speed Steel, 120 Degrees , 10 mm, Bright (Uncoated)