  • Mfr # A1115S-16
  • Zoro # G4820772
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material - Machining
High Speed Steel
Drill Bit Point Angle
90 Degrees
Size - Decimal
16.00mm - 0.6299
Measurement System
Metric
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
A1115S-16
Country of Origin
France
Dimensions
Size - Decimal
16.00mm - 0.6299
Flute Length
35.00 mm
Overall Length
115.00 mm
Shank Dia.
16 mm
Sizes Included
0.6299"
16.00mm (0.6299)
Drill Size
16.00mm
Body Dia.
16.00 mm
Drill Bit Dimension Type
Decimal Inch
Drill Bit Size
16.00 mm
Depth x Dia. Ratio
1xD
Depth:Dia. Ratio
1xD
Details
Item
Spotting Drill Bit
Material - Machining
High Speed Steel
Drill Bit Point Angle
90 Degrees
Measurement System
Metric
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Primary Material Application
All Materials
Decimal Equivalent
0.6299
Drill Bit Finish
Uncoated
Cutting Direction - Machining
Right Hand
Primary Material Application ISO Code
K, M, N, S1
Flute Type
Spiral
Drill Bit Material
Number of Pieces
1
Application
For Cast Iron, Non-Ferrous Materials, Steel
Number of Flutes
2
Secondary Material Application
Nickel, Stainless Steel, Titanium
Secondary Material Application ISO Code
M, S
Description
Spotting Drill Bit, High Speed Steel, 90 Degrees , 16 mm, Bright (Uncoated)