  • Zoro # G8315075
Overall Length
86 mm
Drill Bit Size
5 mm
Point Angle
118 Degrees
Flute Length
52 mm
Shank Diameter
5 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Zoro #
G8315075
Overall Length
86 mm
Drill Bit Size
5 mm
Flute Length
52 mm
Shank Diameter
5 mm
Shank Dia.
5 mm
Maximum Drilling Depth
44 mm
Shank Length
31.5 mm
Drill Point Length
1.50 mm
Jobber Length Drill Bit
Point Angle
Finish - Machining
TiN
Coolant Through
Decimal Equivalent
0.1968
List Number
DA110
Cast Iron, Steel
Material Grade - Machining
WZ90AJ
Secondary Material Application ISO Code
M, N, O
Secondary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Copper, Graphite, Plastic, Stainless Steel
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 5 mm, Drill Bit Point Angle 118 Degrees , High Speed Steel, TiN, Decimal Equivalent 0.1968, Metric, Non-Coolant Through