  • Mfr # A6181TFT-10
  • Zoro # G6229246
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
103 mm
Drill Bit Point Angle
150 Degrees
Drill Bit Size
10 mm
Shank Dia.
10 mm
Material - Machining
Carbide
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
A6181TFT-10
Country of Origin
France
Dimensions
Overall Length
103 mm
Drill Bit Size
10 mm
Shank Dia.
10 mm
Flute Length
47 mm
Drill Bit Dimension Type
Metric
Depth:Dia. Ratio
2xD
Shank Length
40 mm
Drilling Depth
32.00mm
Drill Diameter Tolerance
P7
Drill Point Length
0.053 in
Drill Length Class
Jobber-Length
Maximum Drilling Depth
47 mm
Details
Item
Jobber Length Drill Bit
Drill Bit Point Angle
150 Degrees
Material - Machining
Carbide
Cutting Direction
Right Hand
Finish - Machining
TiNAl
Shank Type - Machining
Straight
Drill Bit Grouping
Drill Bit
Number of Pieces
1
List Number
A6181
Standards
DIN 6537
Application
Decimal Equivalent
0.3937
Measurement System
Metric
Flute Type
Spiral
Primary Material Application ISO Code
K, M, N, P, S
Primary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Nickel, Stainless Steel, Steel, Titanium
Coolant Fed
Coolant Through
Number of Coolant Holes
2
Material Grade - Machining
K30F
Drill Bit Point Type
Self-Centering Point
Sheeter Drill
No
Series
XD-pilot
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 10 mm, Drill Bit Point Angle 150 Degrees , Carbide, TiNAl, Decimal Equivalent 0.3937, Metric, Drill Bit Point Type Self-Centering Point, Coolant Through, Number of Coolant Holes 2