  • Mfr # A6181TFT-12
  • Zoro # G6143164
Overall Length
118 mm
Drill Bit Size
12 mm
Shank Dia.
12 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
A6181TFT-12
Overall Length
118 mm
Drill Bit Size
12 mm
Shank Dia.
12 mm
Flute Length
55 mm
Drilling Depth
37.00mm
Shank Length
45 mm
Drill Point Length
0.063 in
Maximum Drilling Depth
55 mm
Decimal Equivalent
0.4724
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 12 mm, Drill Bit Point Angle 150 Degrees , Carbide, TiNAl, Decimal Equivalent 0.4724, Metric, Drill Bit Point Type Self-Centering Point, Coolant Through, Number of Coolant Holes 2