  • Mfr # A6181TFT-8.5
  • Zoro # G6076856
Overall Length
103 mm
Drill Bit Size
8.5 mm
Shank Dia.
10 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
A6181TFT-8.5
Overall Length
103 mm
Drill Bit Size
8.5 mm
Shank Dia.
10 mm
Flute Length
47 mm
Drilling Depth
32.00mm
Shank Length
40 mm
Drill Point Length
0.045 in
Maximum Drilling Depth
47 mm
Decimal Equivalent
0.3346
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 8.5 mm, Drill Bit Point Angle 150 Degrees , Carbide, TiNAl, Decimal Equivalent 0.3346, Metric, Drill Bit Point Type Self-Centering Point, Coolant Through, Number of Coolant Holes 2