  • Mfr # A3367-10.2
  • Zoro # G7922004
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
118 mm
Drill Bit Point Angle
130 Degrees
Drill Bit Size
10.2 mm
Number of Flutes
3
Shank Dia.
12 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
A3367-10.2
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Length
118 mm
Drill Bit Size
10.2 mm
Shank Dia.
12 mm
Drill Bit Dimension Type
Metric
Depth:Dia. Ratio
5xD
Flute Length
71 mm
Drilling Depth
56.00mm
Shank Length
45 mm
Drill Length Class
Jobber-Length
Drill Point Length
2.38mm
Drill Diameter Tolerance
M7
Maximum Drilling Depth
56 mm
Details
Item
Jobber Length Drill Bit
Drill Bit Point Angle
130 Degrees
Number of Flutes
3
Material - Machining
Carbide
Cutting Direction
Right Hand
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Shank Type - Machining
Straight
Application
For Cast Iron and Aluminum
Drill Bit Grouping
Drill Bit
Decimal Equivalent
0.4016
List Number
A3367
Standards
DIN 6537 L
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Primary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper
Flute Type
Spiral
Series
Bohrs. Version BSX
Secondary Material Application ISO Code
O, S
Material Grade - Machining
A
Sheeter Drill
No
Primary Material Application ISO Code
K, N
Secondary Material Application
Composite, Nickel, Titanium
Measurement System
Metric
Drill Bit Point Type
4 Facet Point
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 10.2 mm, Drill Bit Point Angle 130 Degrees , Carbide, Bright (Uncoated), Decimal Equivalent 0.4016, Metric, Drill Bit Point Type 4 Facet Point, Non-Coolant Through