Walter Titex - Solid carbide twist drill, Jobber Drill, 10.20mm, Carbide, A1163-10.2
  • Mfr # A1163-10.2
  • Zoro # G8163644
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
89 mm
Drill Bit Point Angle
118 Degrees
Drill Bit Size
10.2 mm
Number of Flutes
2
Shank Dia.
10.2 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
A1163-10.2
Country of Origin
Bulgaria
Dimensions
Overall Length
89 mm
Drill Bit Size
10.2 mm
Shank Dia.
10.2 mm
Flute Length
43 mm
Drill Bit Dimension Type
Metric
Depth:Dia. Ratio
3xD
Shank Length
46 mm
Drilling Depth
27.00mm
Drill Diameter Tolerance
H7
Drill Point Length
3.06mm
Drill Length Class
Jobber-Length
Maximum Drilling Depth
43 mm
Details
Item
Jobber Length Drill Bit
Drill Bit Point Angle
118 Degrees
Number of Flutes
2
Material - Machining
Carbide
Cutting Direction
Right Hand
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Shank Type - Machining
Straight
Drill Bit Grouping
Drill Bit
Decimal Equivalent
0.4016
Application
For Non-Ferrous Materials, High-Temperature Alloys
Standards
DIN 6539
List Number
A1163
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Primary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Composite, Copper
Flute Type
Spiral
Secondary Material Application
Cast Iron, Nickel, Titanium
Series
N-VHM
Measurement System
Metric
Material Grade - Machining
A
Primary Material Application ISO Code
N, O
Sheeter Drill
No
Secondary Material Application ISO Code
K, S
Drill Bit Point Type
4 Facet Point
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 10.2 mm, Drill Bit Point Angle 118 Degrees , Carbide, Bright (Uncoated), Decimal Equivalent 0.4016, Metric, Drill Bit Point Type 4 Facet Point, Non-Coolant Through