  • Mfr # A3367-3.15
  • Zoro # G8431927
Overall Length
66.00 mm
Drill Bit Size
3.15 mm
Shank Dia.
6.00 mm
Flute Length
28.00 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
A3367-3.15
Country of Origin
Germany
Dimensions
Overall Length
66.00 mm
Drill Bit Size
3.15 mm
Shank Dia.
6.00 mm
Flute Length
28.00 mm
Metric
Depth x Dia. Ratio
5xD
Drilling Depth
23.00mm
Shank Length
36.00 mm
Maximum Drilling Depth
28.00 mm
Details
Item
Jobber Drill Bit
Drill Bit Point Angle
130 Degrees
Coolant Through
Decimal Equivalent
0.1240
Application
For Cast Iron and Aluminum
Material
Carbide
Grade
A
Drill Bit Material
A3367
Drill Bit Finish
Drill Bit Point Type
Self-Centering Point
Description
Jobber Drill Bit, Drill Bit Size 3.15 mm, Drill Bit Point Angle 130 Degrees , Decimal Equivalent 0.1240, Metric, Drill Bit Point Type Self-Centering Point, Non-Coolant Through