  • Mfr # A3367-7.25
  • Zoro # G8135391
Overall Length
91.00 mm
Drill Bit Size
7.25 mm
Shank Dia.
8.00 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
A3367-7.25
Country of Origin
Germany
Dimensions
Overall Length
91.00 mm
Drill Bit Size
7.25 mm
Shank Dia.
8.00 mm
Flute Length
53.00 mm
Depth:Dia. Ratio
5xD
Depth x Dia. Ratio
5xD
Drilling Depth
43.00mm
Shank Length
36.00 mm
Maximum Drilling Depth
53.00 mm
Details
Item
Jobber Drill Bit
Drill Bit Point Angle
130 Degrees
Grade
A
Drill Bit Material
Carbide
Decimal Equivalent
0.2854
Application
For Cast Iron and Aluminum
Material
Drill Bit
Coolant Through
A3367
Drill Bit Finish
Drill Bit Point Type
Self-Centering Point
Description
Jobber Drill Bit, Drill Bit Size 7.25 mm, Drill Bit Point Angle 130 Degrees , Decimal Equivalent 0.2854, Metric, Drill Bit Point Type Self-Centering Point, Non-Coolant Through