  • Mfr # A1174C-12
  • Zoro # G7952971
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material - Machining
Carbide
Drill Bit Point Angle
120 Degrees
Size - Decimal
12.00mm - 0.4724
Measurement System
Metric
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
A1174C-12
Country of Origin
Bulgaria
Dimensions
Size - Decimal
12.00mm - 0.4724
Flute Length
36.00 mm
Overall Length
102.00 mm
Shank Dia.
12 mm
Depth x Dia. Ratio
1xD
12.00mm (0.4724)
Drill Bit Size
12.00 mm
Depth:Dia. Ratio
1xD
Body Dia.
12.00 mm
Drill Size
12.00mm
Drill Bit Dimension Type
Metric
Size (mm)
12.000
Details
Item
Spotting Drill Bit
Material - Machining
Carbide
Drill Bit Point Angle
120 Degrees
Measurement System
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Primary Material Application
All Materials
Left/Right Hand
Right Hand
Decimal Equivalent
0.4724
Drill Point (Deg.)
120
Finish
Uncoated
Drill Bit Material
Solid Carbide
Material
Solid Carbide
Cutting Direction - Machining
Right Hand
Flute Type
Spiral
Number of Flutes
2
Application
For Plastics, Aluminum, High-Temperature Alloys
Drill Bit Finish
Uncoated
Drill Bit Grouping
Drill Bit
Primary Material Application ISO Code
N1, N3, N4, O, S1
Number of Pieces
1
Secondary Material Application
Cast Iron
Secondary Material Application ISO Code
K
Description
Spotting Drill Bit, Carbide, 120 Degrees , 12 mm, Bright (Uncoated)