Walter Titex - Solid carbide twist drill, Coolant Fed Drill, DC1500512.200A1WJ30RE
  • Mfr # DC150-05-12.200A1-WJ30RE
  • Zoro # G0110848
Key Features
Cutting Direction
Right Hand
Drill Bit Grouping
Drill Bit
Depth:Dia. Ratio
5xD
Number of Flutes
2
Drill Bit Point Angle
140 Degrees
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
DC150-05-12.200A1-WJ30RE
Dimensions
Depth:Dia. Ratio
5xD
Overall Length
124 mm
Flute Length
77.00 mm
Shank Dia.
14.00 mm
Drill Bit Size
12.20 mm
Shank Length
45 mm
Maximum Drilling Depth
77.00 mm
Details
Cutting Direction
Right Hand
Drill Bit Grouping
Drill Bit
Number of Flutes
2
Drill Bit Point Angle
140 Degrees
Decimal Equivalent
0.4803
Item
Jobber Drill Bit
Drill Bit Material
Solid Carbide
List Number
DC150-05
Flute Type
Spiral
Coolant Through
Yes
Shank Type
Round with Flats
Grade
WJ30RE
Measurement System
Metric
Finish
TiNAl
Primary Material Application
General mechanical engineering, die and mold making, energy industry as well as automotive
Number of Coolant Holes
Drill Bit Point Type
Self-Centering Point
Description
Jobber Drill Bit, Drill Bit Size 12.20 mm, Drill Bit Point Angle 140 Degrees , Decimal Equivalent 0.4803, Metric, Drill Bit Point Type Self-Centering Point, Coolant Through, Number of Coolant Holes 2