Walter Titex - Solid carbide twist drill, Coolant Fed Drill, DC1500515.200A1WJ30RE
  • Mfr # DC150-05-15.200A1-WJ30RE
  • Zoro # G0110428
Key Features
Cutting Direction
Right Hand
Flute Type
Spiral
Drill Bit Material
Solid Carbide
Flute Length
83.00 mm
Number of Flutes
2
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
DC150-05-15.200A1-WJ30RE
Dimensions
Drill Bit Size
15.20 mm
Flute Length
83.00 mm
Depth:Dia. Ratio
5xD
Overall Length
133.00 mm
Shank Dia.
16.00 mm
Shank Length
48.00 mm
Maximum Drilling Depth
83.00 mm
Details
Cutting Direction
Right Hand
Flute Type
Spiral
Drill Bit Material
Solid Carbide
Number of Flutes
2
Item
Jobber Drill Bit
Decimal Equivalent
0.5984
Grade
WJ30RE
Drill Bit Point Angle
140 Degrees
Coolant Through
Yes
Shank Type
Round with Flats
Drill Bit Grouping
Drill Bit
List Number
DC150-05
Finish
TiNAl
Primary Material Application
General mechanical engineering, die and mold making, energy industry as well as automotive
Measurement System
Metric
Number of Coolant Holes
Drill Bit Point Type
Self-Centering Point
Description
Jobber Drill Bit, Drill Bit Size 15.20 mm, Drill Bit Point Angle 140 Degrees , Decimal Equivalent 0.5984, Metric, Drill Bit Point Type Self-Centering Point, Coolant Through, Number of Coolant Holes 2