Walter Titex - Solid carbide twist drill, Extra Long Drill, 7.40mm, Carbide, DC170-30-07.400A1-WJ30EJ
  • Mfr # DC170-30-07.400A1-WJ30EJ
  • Zoro # G7225517
Drill Bit Size
7.4 mm
Overall Length
294 mm
Drill Bit Point Angle
140 Degrees
Material - Machining
Carbide
Finish - Machining
TiAlN/AlCrN
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
DC170-30-07.400A1-WJ30EJ
Country of Origin
France
Dimensions
Drill Bit Size
7.4 mm
Overall Length
294 mm
Metric Size
0.29mm
Shank Dia.
8 mm
Flute Length
256 mm
Depth:Dia. Ratio
30xD
Shank Length
36 mm
Drill Diameter Tolerance
H7
Maximum Drilling Depth
256.00 mm
Drill Point Length
1.35mm
Drill Length Class
Extended-Length
140 Degrees
Material - Machining
Carbide
Finish - Machining
TiAlN/AlCrN
Number of Flutes
2
Shank Type - Machining
Straight
Decimal Equivalent
0.2913
List Number
DC170-30
Standards
TP-NORM 69X
Coolant Fed
Coolant Through
Series
Supreme
Primary Material Application
Cast Iron, Steel
Sheeter Drill
No
Number of Coolant Holes
2
Drill Bit Point Type
Split Point
Material Grade - Machining
WJ30EJ
Secondary Material Application ISO Code
H
Secondary Material Application
Hardened Steel
Primary Material Application ISO Code
K, P
Description
Extra Long Drill Bit, Drill Bit Size 7.4 mm, Drill Bit Point Angle 140 Degrees , Split Point, Carbide, TiAlN/AlCrN, Material Grade - Machining WJ30EJ, Maximum Drilling Depth 256.00 mm, Metric, 30xD