Walter Titex - Solid carbide twist drill, Extra Long Drill, 8.40mm, Carbide, DC150-12-08.400A1-WJ30TA
  • Mfr # DC150-12-08.400A1-WJ30TA
  • Zoro # G7244931
Overall Length
180 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
DC150-12-08.400A1-WJ30TA
Drill Bit Size
8.4 mm
Overall Length
180 mm
Shank Dia.
10 mm
Metric Size
0.33mm
Flute Length
138 mm
Drill Point Length
1.53mm
Drill Length Class
Extended-Length
Shank Length
40 mm
Maximum Drilling Depth
123.00 mm
Decimal Equivalent
0.3307
Standards
TP-NORM 65
Primary Material Application ISO Code
H, K, N, P, S
Secondary Material Application ISO Code
M, O
Primary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Hardened Steel, Nickel, Steel, Titanium
Secondary Material Application
Composite, Graphite, Stainless Steel
Description
Extra Long Drill Bit, Drill Bit Size 8.4 mm, Drill Bit Point Angle 140 Degrees , Split Point, Carbide, TiAlN, Material Grade - Machining WJ30TA, Maximum Drilling Depth 123.00 mm, Metric, 12xD