Walter Titex - Solid carbide twist drill, Extra Long Drill Bit, 10.10mm, DC150-12-10.100A1-WJ30TA
  • Mfr # DC150-12-10.100A1-WJ30TA
  • Zoro # G7245406
Drill Bit Size
10.10 mm
Overall Length
206.00 mm
Material - Machining
Solid Carbide
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
DC150-12-10.100A1-WJ30TA
Drill Bit Size
10.10 mm
Overall Length
206.00 mm
Size
10.10mm
Dimension Type
Metric
Shank Dia.
12.00 mm
Flute Length
158.00 mm
Metric Size
0.40mm
Drill Bit Dimension Type
12xD
Depth x Dia. Ratio
Material - Machining
Solid Carbide
Straight
Finish
TiNAl
Shank Type
Drill Bit
Point Angle
Application
For General Drilling, General Mechanical Engineering
Drill Bit Finish
Drill Bit Material
List Number
DC150-12
Point Type
Split point
Decimal Equivalent
0.3976
Coolant Through
Yes
Grade
WJ30TA
Material
Standards
Not Rated
Primary Material Application
Description
Extra Long Drill Bit, Drill Bit Size 10.10 mm, Drill Bit Point Angle 140 Degrees , 12xD