Walter Titex - Solid carbide twist drill, Jobber Drill, 3.20mm, Carbide, DC150-03-03.200A0-WJ30RE
  • Mfr # DC150-03-03.200A0-WJ30RE
  • Zoro # G0281368
DC150-03
Shank Type
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
DC150-03-03.200A0-WJ30RE
Drill Bit Size
3.20 mm
Shank Dia.
6 mm
Flute Length
20.00 mm
Overall Length
62.00 mm
Shank Length
36 mm
Maximum Drilling Depth
14.00 mm
Drill Point Length
0.582mm
DC150-03
Shank Type
140 Degrees
Grade
No
Drill Bit Material
Solid Carbide
Decimal Equivalent
0.1260
Primary Material Application
Cast Iron, Steel
Primary Material Application ISO Code
K, P
Measurement System
Metric
Finish
TiNAl
Drill Bit Point Type
Self-Centering Point
Secondary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Composite, Copper, Hardened Steel, Nickel, Stainless Steel, Titanium
Secondary Material Application ISO Code
H, M, N, O, S
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 3.2 mm, Drill Bit Point Angle 140 Degrees , Carbide, TiNAl, Decimal Equivalent 0.1260, Metric, Drill Bit Point Type Self-Centering Point, Non-Coolant Through