Walter Titex - Solid carbide twist drill, Jobber Drill, 3.50mm, Carbide, DC150-03-03.500A0-WJ30RE
  • Mfr # DC150-03-03.500A0-WJ30RE
  • Zoro # G0281307
Decimal Equivalent
0.1378
Drill Bit Material
Solid Carbide
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
DC150-03-03.500A0-WJ30RE
Drill Bit Size
3.50 mm
Flute Length
20.00 mm
Shank Dia.
6 mm
Overall Length
62.00 mm
Shank Length
36 mm
Maximum Drilling Depth
14.00 mm
Drill Point Length
0.637mm
Decimal Equivalent
0.1378
Item
Jobber Length Drill Bit
Drill Bit Material
Solid Carbide
Shank Type
DC150-03
Grade
Primary Material Application ISO Code
K, P
Primary Material Application
Cast Iron, Steel
Finish
TiNAl
Secondary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Composite, Copper, Hardened Steel, Nickel, Stainless Steel, Titanium
Secondary Material Application ISO Code
H, M, N, O, S
Drill Bit Point Type
Self-Centering Point
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 3.5 mm, Drill Bit Point Angle 140 Degrees , Carbide, TiNAl, Decimal Equivalent 0.1378, Metric, Drill Bit Point Type Self-Centering Point, Non-Coolant Through