Walter Titex - Solid carbide twist drill, Jobber Drill, 4.10mm, Carbide, DC150-05-04.100A1-WJ30RE
  • Mfr # DC150-05-04.100A1-WJ30RE
  • Zoro # G0111819
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Cutting Direction
Right Hand
Flute Length
36.00 mm
Shank Dia.
6 mm
Number of Flutes
2
Drill Bit Point Angle
140 Degrees
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
DC150-05-04.100A1-WJ30RE
Flute Length
36.00 mm
Shank Dia.
6 mm
Drill Bit Size
4.10 mm
Depth:Dia. Ratio
5xD
Overall Length
74.00 mm
Shank Length
36 mm
Drill Diameter Tolerance
M7
Drill Point Length
0.746mm
Maximum Drilling Depth
29 mm
Drill Length Class
Jobber-Length
Details
Cutting Direction
Right Hand
Number of Flutes
2
Drill Bit Point Angle
140 Degrees
Item
Jobber Length Drill Bit
Shank Type
Type-Round with Flats
Coolant Through
Yes
Decimal Equivalent
0.1614
Drill Bit Grouping
Drill Bit
Flute Type
Spiral
Drill Bit Material
Solid Carbide
List Number
DC150-05
Grade
WJ30RE
Primary Material Application ISO Code
K, N, P, S
Measurement System
Metric
Standards
DIN 6537 L
Finish
TiNAl
Primary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Nickel, Steel, Titanium
Secondary Material Application
Composite, Graphite, Stainless Steel
Series
Perform
Sheeter Drill
No
Drill Bit Point Type
Self-Centering Point
Secondary Material Application ISO Code
M, O
Number of Coolant Holes
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 4.1 mm, Drill Bit Point Angle 140 Degrees , Carbide, TiNAl, Decimal Equivalent 0.1614, Metric, Drill Bit Point Type Self-Centering Point, Coolant Through, Number of Coolant Holes 2