Walter Titex - Solid carbide twist drill, Jobber Drill, 6.40mm, Carbide, DC150-05-06.400A1-WJ30RE
  • Mfr # DC150-05-06.400A1-WJ30RE
  • Zoro # G0280150
Key Features
Cutting Direction
Right Hand
Overall Length
91.00 mm
Coolant Through
Yes
Shank Type
Type-Round with Flats
Grade
WJ30RE
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
DC150-05-06.400A1-WJ30RE
Overall Length
91.00 mm
Drill Bit Size
6.40 mm
Depth:Dia. Ratio
5xD
Shank Dia.
8 mm
Flute Length
53.00 mm
Shank Length
36 mm
Maximum Drilling Depth
43 mm
Drill Diameter Tolerance
M7
Drill Length Class
Jobber-Length
Drill Point Length
1.16mm
Details
Cutting Direction
Right Hand
Coolant Through
Yes
Shank Type
Type-Round with Flats
Grade
WJ30RE
Drill Bit Point Angle
140 Degrees
Flute Type
Spiral
Drill Bit Material
Solid Carbide
List Number
DC150-05
Number of Flutes
2
Drill Bit Grouping
Drill Bit
Item
Jobber Length Drill Bit
Decimal Equivalent
0.2520
Measurement System
Metric
Standards
DIN 6537 L
Primary Material Application ISO Code
K, N, P, S
Finish
TiNAl
Primary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Nickel, Steel, Titanium
Drill Bit Point Type
Self-Centering Point
Number of Coolant Holes
2
Secondary Material Application ISO Code
M, O
Sheeter Drill
No
Series
Perform
Secondary Material Application
Composite, Graphite, Stainless Steel
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 6.4 mm, Drill Bit Point Angle 140 Degrees , Carbide, TiNAl, Decimal Equivalent 0.2520, Metric, Drill Bit Point Type Self-Centering Point, Coolant Through, Number of Coolant Holes 2