Walter Titex - Solid carbide twist drill, Jobber Drill, 9.90mm, Carbide, DC150-03-09.900A0-WJ30RE
  • Mfr # DC150-03-09.900A0-WJ30RE
  • Zoro # G7232675
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
89 mm
Drill Bit Point Angle
140 Degrees
Drill Bit Size
9.9 mm
Number of Flutes
2
Shank Dia.
10 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
DC150-03-09.900A0-WJ30RE
Overall Length
89 mm
Drill Bit Size
9.9 mm
Shank Dia.
10 mm
Drill Bit Dimension Type
Metric
Depth:Dia. Ratio
3xD
Flute Length
47 mm
Drilling Depth
35.00mm
Shank Length
40 mm
Drill Diameter Tolerance
M7
Drill Point Length
1.80mm
Drill Length Class
Jobber-Length
Maximum Drilling Depth
35 mm
Details
Item
Jobber Length Drill Bit
Drill Bit Point Angle
140 Degrees
Number of Flutes
2
Material - Machining
Carbide
Cutting Direction
Right Hand
Finish - Machining
TiAlN
Shank Type - Machining
Straight
Application
For General Drilling, General Mechanical Engineering
Flute Type
Spiral
List Number
DC150-03
Decimal Equivalent
0.3898
Drill Bit Grouping
Drill Bit
Standards
DIN 6537 K
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Primary Material Application
Cast Iron, Steel
Measurement System
Metric
Primary Material Application ISO Code
K, P
Sheeter Drill
No
Series
Perform
Drill Bit Point Type
Split Point
Material Grade - Machining
WJ30RE
Secondary Material Application ISO Code
H, M, N, O, S
Secondary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Composite, Copper, Hardened Steel, Nickel, Stainless Steel, Titanium
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 9.9 mm, Drill Bit Point Angle 140 Degrees , Carbide, TiAlN, Decimal Equivalent 0.3898, Metric, Drill Bit Point Type Split Point, Non-Coolant Through