Walter Titex - Solid carbide twist drill, Taper Length Drill Bit, 0.4055, DC150-08-10.300A1-WJ30TA
  • Mfr # DC150-08-10.300A1-WJ30TA
  • Zoro # G7232587
Overall Length
163 mm
Number of Flutes
2
Material - Machining
Solid Carbide
Finish - Machining
TiAlN
Drill Bit Point Angle
140 Degrees
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
DC150-08-10.300A1-WJ30TA
Dimensions
Drill Bit Size
10.3 mm
Overall Length
163 mm
Flute Length
114 mm
Shank Dia.
12 mm
Sizes Included
10.30mm
Depth:Dia. Ratio
8xD
Details
Item
Taper Length Drill Bit
Number of Flutes
2
Material - Machining
Solid Carbide
Finish - Machining
TiAlN
Drill Bit Point Angle
140 Degrees
Drill Bit Point Type
Split point
Cutting Direction
Right Hand
Flute Type
Spiral
Coolant Fed
Coolant Through
List Number
DC150-08
Drill Bit Grouping
Drill Bit
Decimal Equivalent
0.4055
Material Grade - Machining
WJ30TA
Measurement System
Metric
Primary Material Application
For General Drilling, General Mechanical Engineering
Shank Type - Machining
Straight
Description
Taper Length Drill Bit, Drill Bit Size 10.3 mm, Drill Bit Point Angle 140 Degrees