  • Mfr # A1244-0.95
  • Zoro # G5091611
Overall Length
32 mm
Drill Bit Size
0.95 mm
Shank Dia.
0.9 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
A1244-0.95
Country of Origin
France
Dimensions
Overall Length
32 mm
Drill Bit Size
0.95 mm
Shank Dia.
0.9 mm
Flute Length
11 mm
Drilling Depth
9.50mm
Shank Length
21 mm
Drill Diameter Tolerance
H8
Drill Point Length
0.221mm
Drill Length Class
Jobber-Length
Maximum Drilling Depth
11 mm
Details
Item
Jobber Length Drill Bit
2
Material - Machining
Right Hand
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Shank Type - Machining
Decimal Equivalent
0.0374
Metric
Secondary Material Application ISO Code
N, P
Material Grade - Machining
General Purpose
Primary Material Application ISO Code
M, S
Primary Material Application
Nickel, Stainless Steel, Titanium
Secondary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Copper, Steel
Series
VA
Sheeter Drill
No
Drill Bit Point Type
Conventional Point
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 0.95 mm, Drill Bit Point Angle 130 Degrees , High Speed Steel, Bright (Uncoated), Decimal Equivalent 0.0374, Metric, Drill Bit Point Type Conventional Point, Non-Coolant Through