  • Mfr # A1244-2.15
  • Zoro # G5084639
Overall Length
53 mm
Drill Bit Size
2.15 mm
Shank Dia.
2.1 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
A1244-2.15
Country of Origin
Brazil
Dimensions
Overall Length
53 mm
Drill Bit Size
2.15 mm
Shank Dia.
2.1 mm
Flute Length
27 mm
Drilling Depth
23.00mm
Shank Length
26 mm
Drill Point Length
0.501mm
Drill Diameter Tolerance
H8
Drill Length Class
Jobber-Length
Maximum Drilling Depth
27 mm
Details
Item
Jobber Length Drill Bit
2
Material - Machining
Right Hand
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Shank Type - Machining
Decimal Equivalent
0.0846
Non-Coolant Through
Series
VA
Primary Material Application ISO Code
M, S
Secondary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Copper, Steel
Material Grade - Machining
General Purpose
Primary Material Application
Nickel, Stainless Steel, Titanium
Sheeter Drill
No
Secondary Material Application ISO Code
N, P
Drill Bit Point Type
Conical Point
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 2.15 mm, Drill Bit Point Angle 130 Degrees , High Speed Steel, Bright (Uncoated), Decimal Equivalent 0.0846, Metric, Drill Bit Point Type Conical Point, Non-Coolant Through