  • Mfr # A1244-2.85
  • Zoro # G5115798
Overall Length
61.00 mm
Drill Bit Size
2.85 mm
Shank Dia.
7/64 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
A1244-2.85
Country of Origin
Brazil
Dimensions
Overall Length
61.00 mm
Drill Bit Size
2.85 mm
Shank Dia.
7/64 in
Depth x Dia. Ratio
Flute Length
33.00 mm
Shank Length
28.00 mm
Drilling Depth
28.00mm
Maximum Drilling Depth
33.00 mm
Details
Item
Jobber Drill Bit
Decimal Equivalent
0.1122
Number of Pieces
1
Drill Bit Material
Cobalt
Shank Type
Spiral
Grade
General Purpose
Drill Bit Finish
Uncoated
Stainless Steel, Super Alloy
Point Type
Conical
Coolant Through
No
Material
Drill Bit Point Type
4 Facet Point
Description
Jobber Drill Bit, Drill Bit Size 2.85 mm, Drill Bit Point Angle 130 Degrees , Decimal Equivalent 0.1122, Metric, Drill Bit Point Type 4 Facet Point, Non-Coolant Through