  • Mfr # A1244-3.65
  • Zoro # G5091760
Overall Length
70.00 mm
Drill Bit Size
3.65 mm
Shank Dia.
9/64 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
A1244-3.65
Country of Origin
France
Dimensions
Overall Length
70.00 mm
Drill Bit Size
3.65 mm
Shank Dia.
9/64 in
Flute Length
39.00 mm
Depth x Dia. Ratio
8xD
Drilling Depth
33.00mm
Shank Length
31.00 mm
Maximum Drilling Depth
39.00 mm
Details
Item
Jobber Drill Bit
Right Hand
Shank Type
DIN 338
Drill Bit Material
Cobalt
Number of Pieces
1
Material
High Speed Steel
Decimal Equivalent
0.1437
Flute Type
Spiral
Point Type
Conical
Grade
A1244
Coolant Through
Stainless Steel, Super Alloy
Drill Bit Finish
Uncoated
Drill Bit Point Type
4 Facet Point
Description
Jobber Drill Bit, Drill Bit Size 3.65 mm, Drill Bit Point Angle 130 Degrees , Decimal Equivalent 0.1437, Metric, Drill Bit Point Type 4 Facet Point, Non-Coolant Through