  • Zoro # G4861007
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
500 mm
Drill Bit Point Angle
130 Degrees
Material - Machining
High Speed Steel
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Number of Flutes
2
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
A1922S-6
Zoro #
G4861007
UPC #
Country of Origin
France
Dimensions
Drill Bit Size
6 mm
Overall Length
500 mm
Flute Length
400 mm
Shank Dia.
6 mm
Depth:Dia. Ratio
60xD
Drill Diameter Tolerance
H8
Maximum Drilling Depth
400.00 mm
Drill Point Length
1.40mm
Drill Length Class
Extended-Length
Shank Length
100 mm
Details
Item
Extra Long Drill Bit
Drill Bit Point Angle
130 Degrees
Material - Machining
High Speed Steel
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Number of Flutes
2
Shank Type - Machining
Straight
Cutting Direction
Right Hand
Decimal Equivalent
0.2362
Flute Type
Parabolic
List Number
A1922S
Standards
TP-NORM 7
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Series
UFL
Secondary Material Application
Graphite, Nickel
Measurement System
Metric
Primary Material Application ISO Code
K, M, N, P
Primary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Stainless Steel, Steel
Drill Bit Point Type
Conventional Point
Secondary Material Application ISO Code
O, S
Sheeter Drill
No
Material Grade - Machining
General Purpose
Description
Extra Long Drill Bit, Drill Bit Size 6 mm, Drill Bit Point Angle 130 Degrees , Conventional Point, High Speed Steel, Bright (Uncoated), Material Grade - Machining General Purpose, Maximum Drilling Depth 400.00 mm, Metric, 60xD