  • Mfr # A1922S-6.5
  • Zoro # G4789108
Key Features
Overall Length
500 mm
Drill Bit Point Angle
130 Degrees
Material - Machining
High Speed Steel
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Number of Flutes
2
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
A1922S-6.5
Country of Origin
France
Dimensions
Drill Bit Size
6.5 mm
Overall Length
500 mm
Depth:Dia. Ratio
60xD
Shank Dia.
6.5 mm
Flute Length
400 mm
Drill Point Length
1.52mm
Shank Length
100 mm
Maximum Drilling Depth
400.00 mm
Drill Length Class
Extended-Length
Drill Diameter Tolerance
H8
Details
Item
Extra Long Drill Bit
Drill Bit Point Angle
130 Degrees
Material - Machining
High Speed Steel
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Number of Flutes
2
Shank Type - Machining
Straight
Cutting Direction
Right Hand
Decimal Equivalent
0.2559
Flute Type
Parabolic
Standards
TP-NORM 7
List Number
A1922S
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Series
UFL
Primary Material Application ISO Code
K, M, N, P
Sheeter Drill
No
Material Grade - Machining
General Purpose
Measurement System
Metric
Drill Bit Point Type
Conventional Point
Secondary Material Application ISO Code
O, S
Secondary Material Application
Graphite, Nickel
Primary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Stainless Steel, Steel
Description
Extra Long Drill Bit, Drill Bit Size 6.5 mm, Drill Bit Point Angle 130 Degrees , Conventional Point, High Speed Steel, Bright (Uncoated), Material Grade - Machining General Purpose, Maximum Drilling Depth 400.00 mm, Metric, 60xD