  • Mfr # M1-D024-0100-A06-LN
  • Zoro # G4445402
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rated Load
100 lb
Stroke Length
5.906 in
Speed @ Rated Load
30 in/min
Duty Cycle
50 %
Voltage
24V DC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
M1-D024-0100-A06-LN
Country of Origin
China
Dimensions
Stroke Length
5.906 in
Retracted Length
10.24 in
Overall Height
2.89 in
Overall Width
1.5 in
Wire Lead Length
11.811 in
Details
Item
Linear Actuator
Rated Load
100 lb
Speed @ Rated Load
30 in/min
Duty Cycle
50 %
Voltage
24V DC
Full Load Amps
2.3 A
Limit Switch Type
Fixed
Capacitor Required
No
Screw Type
Acme
Finish
Anodized
Feedback Signal
No
Max. Ambient Temp.
65 Degrees C/150 Degrees F
Enclosure Type
Totally Enclosed Non Ventilated
Motor Type
Permanent Magnet
Standards
CE Listed
Clutch Included
Mounting Type
Clevis
Seal Guide Material
Plastic
Capacitor Included
Drive System Type
Acme Screw
Housing Material
Aluminum
Bearing Type
Dual Quad Ring
Gear Case Type
Parallel Spur
Thermal Protection
Automatic
Nut Material
Plastic
Series
M-Track 1
Operating Temperature - Minimum
-15 Degrees F
Includes Thermal Protection
Thermal Protection Included
Load Capacity
303 lbf
Includes Capacitor
Capacitor Not Included
Motor Enclosure Design
Includes Potentiometer
Potentiometer Not Included
Number of Wire Leads
2
Full Load Current
2.2 A
Speed at Full Load
0.69 in/sec
Limit Switch Setting
Fixed
System of Measurement
Inch, Metric
Operating Temperature - Maximum
149 Degrees F
Includes Clutch
Clutch Not Included
Housing Finish
Anodized
Description
Linear Actuator, Motor Type Permanent Magnet, Voltage 24V DC, Nut Material Plastic, Load Capacity 303 lbf, Stroke Length 5.906 in, Speed at Full Load 0.69 in/sec, Duty Cycle 50 Percent, Full Load Current 2.2 A, Retracted Length 10.24 in, Includes Capacitor Capacitor Not Included, Includes Clutch Clutch Not Included, Drive System Type Acme Screw, Motor Enclosure Design Totally Enclosed Non-Ventilated, Includes Potentiometer Potentiometer Not Included, Housing Finish Anodized