  • Mfr # 00118ET3H143TC-W22
  • Zoro # G6633313
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Nameplate RPM
1800
Voltage
575V AC
Motor Mounting Type
FOOT
Full Load Amps
1.18
Frame
143TC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
00118ET3H143TC-W22
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Length Less Shaft
11 1/8 in
Overall Length
13.358
Shaft Dia.
7/8 in
Shaft Length
2 1/4 in
Manufacturers Warranty Length
3 yr
Details
Item
General Purpose Motor
HP
1
Nameplate RPM
Voltage
575V AC
Motor Mounting Type
FOOT
Full Load Amps
1.18
Frame
143TC
Motor Bearings
Ball
Motor Service Factor
1.25
Motor Design
Three-Phase
Motor Enclosure Design
TEFC
RPM Range
Phase
Three
No. of Speeds
1
Motor Application
General Purpose
Motor Shaft Rotation
CW/CCW
Voltage Compatibility
575V AC
Hz
60 Hz
Ins. Class
F
Max. Ambient Temp.
40 Degrees C
Motor Frame Material
Cast Iron
Motor Shaft Design
Keyed
Nominal Efficiency
85.5
Standards
CE, CSA, NOM, UL
CC Number
CC029A
Motor Thermal Protection
None
Footnotes
20:1 CT and 1000:1 VT
Green Certification or Other Recognition
NEMA Premium(R) Rated
Usable @ 200V
No
NEMA Design
None
Duty Cycle
Continuous
Weight
46.7 lb
Usable @ 208V
No
Kw
0.75
Number of Wires
9
Description
General Purpose Motor, Three-Phase, Totally Enclosed Fan Cooled Motor Enclosure Design, 1 HP, Nameplate RPM 1760 rpm, Frame 143TC, Voltage 575V AC, 60 Hz Hz, Three Phase, Full Load Amps 1.18 A, Rigid Base Motor Mounting Type, Motor Thermal Protection None, Ins. Class F, Motor Service Factor 1.25, Ball Motor Bearings, Motor Frame Material Cast Iron, Max. Ambient Temp. 40 Degrees C, CW/CCW Motor Shaft Rotation, Nominal Efficiency 85.5 Percent, Continuous Duty, 1701-1800, CE, CSA, NOM, UL